Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Sonia.M 2018-04-23 14:04:55
Autor zdjęcia/źródło: Fakty i mity o kleszczach; Designed by Freepik
Sezon na kleszcze trwa w najlepsze. Czy żerują one tylko latem? Czy można zarazić się boreliozą (chorobą przenoszoną przez kleszcze) od drugiego człowieka? Czy jasne kolory ubrań przyciągają kleszcze? Czy posmarowanie pajęczaka tłuszczem ułatwi nam jego usunięcie ze skóry? Dla własnego dobra, lepiej poznać odpowiedzi na te pytania :) Śmiało można powiedzieć, że niewielkich rozmiarów kleszcze są największym zagrożeniem czyhającym w lesie na człowieka! Musimy się przed nimi chronić, by uniknąć chorób odkleszczowych, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu i życiu. Na temat kleszczy krąży wiele mitów, czas się z nimi rozprawić...
NIE – kleszcza można spotkać właściwie przez cały rok (z wyjątkiem mroźnej zimy), jeżeli temperatury dobowe przekraczają 5-7°C. Ze względu na łagodne zimy, sezon kleszczowy rozpoczyna się już w marcu i trwa aż do listopada. Zimą kleszcze niestety nie giną, tylko spowalniają czynności życiowe i ukryte w ściółce pod liśćmi czekają na cieplejsze dni. Po przebudzeniu intensywnie poszukują żywiciela.
Preparaty skutecznie chroniące przed kleszczami znajdziecie tutaj >>
NIE – nie tylko w lasach. Kleszcze można spotkać także w trawach, chwastach i niskich zaroślach. Preferują one obszary o zmiennej roślinności. W lasach upodobały sobie tereny wilgotne i zaciemnione, przejściowe między dwoma różnymi typami roślinności, a także skraje lasów, łąki, zagajniki i gęste zarośla. Wykazują również dużą aktywność w miastach – mogą występować w parkach miejskich, osiedlowych ogródkach czy na placach zabaw. Co gorsza, w pobliżu miast więcej kleszczy jest nosicielami boreliozy. Z badań Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego wynika, że najwięcej kleszczy z boreliozą w Warszawie jest w Lesie Kabackim i Lesie Bielańskim. Nawet 40% „miejskich” kleszczy może zrażać boreliozą.
W ŻADNYM WYPADKU – pajęczaka należy usunąć ze skóry za pomocą pęsety lub specjalnej karty do usuwania kleszczy. Musi zostać usunięty w całości, najlepiej jednym zdecydowanym ruchem, by w ciele nie pozostały żadne jego fragmenty. Nie należy go wyciskać czy wykręcać palcami – najlepiej użyć bezpiecznego preparatu jak ECO Środek do bezpiecznego usuwania kleszczy (2w1), który działa natychmiastowo i jest bezbolesny. Służy usuwaniu kleszczy poprzez całkowite zamrożenie. Preparat ma postać nietoksycznego gazu kriogenicznego zamkniętego w zbiorniku ciśnieniowym. Dzięki całkowitemu zamrożeniu kleszcza, możliwe jest bezbolesne usunięcie go ze skóry. W zestawie znajdziemy również specjalistyczną pęsetę. Prawidłowo używany, środek zapobiega zarażeniu się chorobami przenoszonymi przez ukąszenie kleszcza. Preparat można stosować także u zwierząt domowych.
Jak bezpiecznie usunąć kleszcza? Zrób to bez błędów KROK PO KROKU>>
NIE – posmarowanie kleszcza tłuszczem: masłem, oliwą czy kremem może spowodować wymioty u pajęczaka. Zwiększa to ryzyko zakażenia. Odradza się nawet odkażanie miejsca wbicia przed usunięciem pasożyta – ranę należy zdezynfekować dopiero po bezpiecznym wyjęciu kleszcza. Po usunięciu pajęczaka, jeżeli miejsce jest mocno podrażnione, wskazane jest użycie kremu łagodzącego skutki ukąszeń.
NIE, ani ciemne kolory nie sprawiają, że kleszcze nas nie zauważają :) To MIT – pajęczaki te są całkowicie ślepe. Lokalizują swoje ofiary za pomocą węchu, rozpoznają ponad 40 zapachów. Wabi je szczególnie zapach potu.
Nie ma obecnie szczepionki na boreliozę, ale możemy zaszczepić się przeciw KZM – kleszczowemu zapaleniu mózgu. Przeciwko tej chorobie można już szczepić dzieci powyżej 1. roku życia. Szczepionkę przyjmuje się w trzech dawkach – pierwsze dwie należy przyjąć w odstępie od 1 do 3 miesięcy, a trzecią od 5 do 9 mies. lub od 9 do 12 miesięcy, w zależności od szczepionki. Cykl szczepień kończy dawka przypominająca, którą przyjmuje się w 3 lata po ostatnim szczepieniu, a następnie co 3-5 lat.
NIE – borelioza nie przenosi się bezpośrednio z człowieka na człowieka. Nie można się nią zarazić również od psa czy kota. Chorobą można zarazić się tylko w wyniku ukąszenia kleszcza, który jest nosicielem boreliozy.
Wybierając się na spacer po lesie, pamiętajmy o odpowiednim ubiorze: zawsze zakładajmy czapkę, wskazane są także długie spodnie – nogawki powinny być włożone do butów – oraz obuwie za kostkę. Koniecznie stosujmy również preparaty odstraszające pasożyty na skórę i ubranie. Dla dzieci przeznaczone są specjalistyczne, łagodniejsze środki. Odpowiedni preparat to np. VACO Płyn na kleszcze, komary i meszki dla Dzieci 80 ml, zapobiegający ukąszeniom owadów, przeznaczony dla dzieci już od 3. roku życia. Zawarta w produkcie substancja aktywna tworzy barierę ochronną przed ukąszeniami komarów, kleszczy i meszek. Efekt ochrony utrzymuje się do czterech godzin. Preparat został opracowany z myślą o dzieciach, jest delikatny, ma przyjemny zapach i przede wszystkim jest bezpieczny dla skóry. Może być stosowany przez całą rodzinę.
Po powrocie do domu dokładnie sprawdźmy powierzchnię swojego ciała, by uniknąć ewentualnego zagnieżdżenia się kleszcza w skórze.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.